Grupa IZ Stacja Badawcza Trzody Chlewnej - Strona Główna

Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki PIB
Żerniki Wielkie Sp. z o.o.

Prace Badawcze

ferma

Realizowana w Stacji tematyka badawcza koncentruje się na doskonaleniu istniejących linii świń, głównie w zakresie wyprowadzenia świń odpornych na stres i wytworzenia w obrębie ras wbp i pbz wysokoprodukcyjnych populacji świń wolnych od defektów genetycznych. W ramach zwiększania możliwości biotechnologicznych metod kierowania rozrodem testuje się preparaty przeciwdziałające bezmleczności macior, preparaty hormonalne stymulujące wystąpienie rui u loszek oraz rozcieńczalniki nasienia przeznaczonego do sztucznej inseminacji, które znacznie przedłużają żywotność plemników. Prowadzi się również prace zmierzające do uzyskania transgenicznych świń na drodze mikroiniekcji egzogennego DNA do 1 i 2 blastromerowych zarodków. W wyniku wieloletniej pracy hodowlanej obecne stado zarodowe wbp i pbz zostało całkowicie pozbawione genu stresu RYR1 i charakteryzuje się wysokimi parametrami użytkowości rozpłodowej, wysokim indeksem oceny przyżyciowej loszek oraz wysoką przydatnością produkowanych tuczników do uboju i przetwórstwa.

W ramach usług realizowanych na zlecenie Istytutu Zootechniki PIB w Krakowie w Zakładzie Doświadczalnym IZ PIB Żerniki Wielkie Sp. z o.o. prowadzone są następujące prace badawcze:

"Opracowanie nowych rozcieńczalników do nasienia knurów oraz metod wczesnej eksploatacji rozrodczej loszek."
"Uzyskanie transgenicznych świń przy zastosowaniu standartowych i zmodyfikowanych metod wprowadzania konstrukcji genowych."
"Opracowanie alternatywnych do antybiotyków dodatków paszowych w żywieniu prosiąt."
"Czynniki warunkujące efektywność witryfikacji zarodników świńskich uzyskiwanych in vivo i in vitro."
"Badanie zawartości lipidów w zarodkach świń oraz możliwość jej regulacji w aspekcie kriokonserwacji."
"Uzyskiwanie transgenicznych świń metodami standartowego i wspomaganego wprowadzania informacji genetycznej do genomu zygot i zarodków."
"Wpływ czynników środowiskowych i technologicznych na peroksydację lipidów oraz emisję fotonową z plemników knura."
 

ferma


W roku 2016 przystąpiliśmy do realizacji zadań związanych z prowadzeniem banków zarodków świń tradycyjnych ras, z wykorzystaniem loch rasy puławskiej.

Aktualne ceny:

Loszki hodowlane:
cena do negocjacji
tel.(71) 316-51-64
rasy WBP, PBZ oraz F1

Linki:

Strona IZ
Strona POLSUS

Kontakt:

Żerniki Wielkie
ul. Badawcza 4
55- 020 Żórawina
tel. (71) 316-51-64
fax (71) 316-54-77
izsbtchzw@wp.pl
mapa dojazdu